ACȚIUNE DE PREVENIRE A ÎNȘELĂCIUNILOR ȘI FURTURILOR DIN LOCUINȚE, ÎN PIAȚA CENTRALĂ

„Nu introduceți persoane străine în casă”, “Nu ascultați mesajele celor care vă spun că s-a întâmplat ceva cu o persoană din familie fără să sunați și să verificați informația”, “Nu plecați de acasă pe timpul caniculei fără apă, pălărie și haine deschise la culoare”, sunt câteva dintre recomandările adresate astăzi de polițiști cetățenilor orașului, în cadrul unei acțiuni de prevenire a înșelăciunilor, a furturilor din locuințe, dar și a efectelor negative ale caniculei asupra sănătății.

Acțiunea a fost organizată de Biroul de Analiză și Prevenire a Criminalității din cadrul Inspectoratului Județean de Poliție, în colaborare cu Primăria Municipiului Giurgiu, în baza Programului Național de prevenire a infracțiunilor contra patrimoniului și a Programului Local de prevenire a infracțiunilor de lovire sau alte violențe. Agenții de poliție însoțiți de viceprimarul Ion Dragomir au oferit cetățenilor și agenților economici din Piața Centrală pliante informative și sfaturi preventive cu privire la pericolele la care se expun.

Iată câteva recomandări pentru prevenirea înșelăciunilor și a furturilor din locuințe:

– o bună înțelegere cu venicii, care să supravegheze casa pe perioada în care lipsiți din locuință;

– nu lăsați cheia în locuir nesigure, precum: sub preș, ghiveci, deasupra tocului ușii;

– educați-vă copiii să nu se laude cu banii, bunurile sau valorile pe care le aveți;

– evitați depozitarea în curtea casei, la vedere, a unor obiecte de valoare;

– instalarea unui sistem de securitate video, sistem de iluminare cu senzori ;

– verificați orice informație prin care vi se solicită telefonic sau direct să trimiteți bani prin terți unor rude despre care vi se spune o poveste de obicei impresionantă;

– nu oferiți niciun fel de date cu caracter personal prin intermediul convorbirilor telefonice, indiferent de calitatea invocată de interlocutor;

– nu trimiteți coduri de reîncărcare electronică a cartelelor telefonice unor persoane străine, indiferent de calitatea pe care acestea susțin că o au;

– nu dați crezare veștilor prin care sunteți anunțați că sunteți fericiții câștogători ai unor concursuri la care nu ați participat.

Ultima modificare: 29.06.2017 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul ȘEDINȚĂ ORDINARĂ A CONSILIULUI LOCAL, MÂINE, 29 IUNIE